Inspirujte se

Hledat


Úvodní FAQ Dřevěné podlahy Ošetření a renovace dřevěné podlahy


Ošetření a renovace dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha patří mezi stálice mezi podlahovými krytinami. Nabízí celou řadu vlastností, které žádná jiná nenabídne. Ovšem je potřeba se o ni pravidelně a správně starat a poskytovat ji potřebnou a pravidelnou péči. Jak se o dřevěnou podlahu starat, se dočtete v následujícím článku.

Rady nad zlato

 • při úklidu podlahu nepřemokřovat
 • lakované podlahy nelze lokálně opravovat
 • obnovovat nánosy oleje
 • odstraňovat několikavrstvé nánosy leštěnky

Vhodné podmínky pro dřevěnou podlahu?

Parkety nebo dřevěnou podlahu je nutné chránit. Nejen před vodou a nečistotami, ale také před nízkou nebo vysokou vlhkostí a kolísáním teplot. V místnosti, kde je položena dřevěná podlaha by měla být optimální vlhkost kolem 50 – 60 % a teplota by neměla klesat pod 19 °C. Ve špatném pokojovém klimatu by mohly vznikat spáry nebo boule.

Jak vyčistit dřevěnou podlahu?

Díky ochranným nátěrům, které dřevěnou podlahu chrání proti vniknutí nečistot a tekutin, je údržba a čištění této podlahové krytiny poměrně jednoduché a nevyžaduje větší námahu. Je ale důležité dodržovat několik zásad. Při čištění dřevěné podlahy vždy používejte jen kvalitní přípravky určené pro údržbu dřevěných podlah. Rozlišujte, zda máte podlahu lakovanou nebo olejovanou.

Nepoužívejte ocelové drátěnky, agresivní rozpouštědla a silně alkalické přípravky, které by mohly poškodit ochranný film. Dřevěné podlahy opatrně zametejte na sucho nebo používejte účinný vysavač. Pokud jsou na podlaze nečistoty, které nelze odstranit vysátím nebo zametením, můžete dřevěnou podlahu vytřít, ale nepřehánějte to s vodou.

Rekonstrukce dřevěné podlahy

Rekonstrukci dřevěné podlahy můžete snadno provést svépomocí. Stačí jen dodržet několik stavebních zásad. Dřevěné podlahy ve starých domech jsou většinou jednoduché. Podlahová prkna jsou přibita k příčným trámkům, kterým se říká polštáře. Ty jsou uloženy ve vrstvě násypu většinou ze škváry či rozdrceného stavebního odpadu.

 1. Pokud budete celou podlahu stavět znovu, odstraňte prkna i polštáře. Poté následuje odkopání násypu do požadované hloubky. Nový násyp je nutné udělat asi 8 cm pod úroveň budoucí podlahy.
 2. Na násyp následně umístěte dva krajní polštáře, jejichž rovinnost je nutné kontrolovat pomocí vodováhy umístěné na liště. Přesně umístěné polštáře je nutné ještě dobře pod dusat podsypem.
 3. Poté upravte podsyp mezi polštáři. Hladina posypu by se měla dotýkat spodní strany podlahových prken a tvořit mezi polštáři jakýsi jemný oblouk.
 4. Podlahová prkna se na polštáře kladou napříč. Nejdříve se na polštáře volně položí asi 4 - 5 prken, které srazíme k sobě.
 5. Poté do polštáře zatlučte špalík dřeva tak, aby mezi posledním prknem a špalíkem byla několikacentimetrová mezera. Do mezery vložte klín, kterým prkna dobře stáhnete. Po přibití prken se špalík vytáhne a celý proces se opakuje dále.

 

Ochranný nátěr

Základním předpokladem dlouhé životnosti dřevěné podlahy je ochranný nátěr. V současné době je možné vybírat z několika možných způsobů, kdy každý nabízí jiné možnosti a ovlivní tak vlastnosti podlahy. Existují 3 možnosti:

 • lakování
 • voskování
 • olejování

Lakování

O dřevu se říká, že dýchá. To znamená, že reaguje na změny teploty a vlhkosti. Proto je prakticky nezbytné podlahu ošetřit. Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku.

Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami. Je možné volit mezi několika stupni lesku mat, polomat a vysoký stupeň lesku.

Jak se chovat k lakované podlaze?

Lakovaná podlaha vyžaduje šetrné zacházení, především v době čerstvého natření. Po nově nalakované dřevěné podlaze se nesmí minimálně 1 den chodit a používat ji. Čím více se bude podlaha v prvních dnech po natření šetřit, tím delší bude životnost laku.

Na lakované podlahy se nepoužívá ocelová drátěnka, agresivní rozpouštědla, ano silné alkalické přípravky. To všechno by mohlo podlahu poškodit. Těžký nábytek by měl být vybaven plstěnými podložkami.

Olejování a voskování

Naolejovaná nebo navoskovaná podlaha je tmavší a má zvýrazněnou strukturu dřeviny. Olej je tvořen na přírodní bázi a dřevo je hloubkově impregnují, zachovávají mu pružnost a chrání ho před vysycháním a tvorbou prasklin. Pro obnovení olejované podlahy není potřeba broušení, jako u laku, ale postačí jen obnovit vrstvu oleje.

Oleje i vosky propůjčují dřevu přirozený vzhled s příjemným sametovým povrchem. Podlahy takto ošetřené jsou hygienické a snadno lokálně opravitelné bez viditelného napojení nového a starého nátěru.

Nový nátěr

Dalším řešením jak vylepšit a obnovit krásu staré dřevěné podlahy je ji natřít. Barva na dřevěné podlahy vytvoří nový nátěr, který dodá podlaze osobitý styl. Změna barvy podlahy může vylepšit nejen starou podlahu, ale i celkový vzhled místnosti. V současné době existují barvy na dřevěné podlahy v různých odstínech červené, modré nebo zelené.

Žádné zboží v kategorii nebylo nalezeno. Pokud hledáte - upravte prosím své vyhledávací parametry.

Mohlo by vás zajímat

Byla pro vás tato informace užitečná?

[Přeskočit navigaci]

nevíte si rady s výběrem

Novinky

PVC na filcovém podkladu

21.12.2018

Už žádné studené nohy a hlučný krok. Rozlučte se s chladnou podladou, hlučnými kroky a nerovnostmi. PVC na filcovém podkladu vše vyřeší. Zjistěte víc.

detail novinky

Ručně vyráběné koberce z Indie

30.10.2018

Neobvyklé, kusové, ručně tkané kusové koberce z Indie. Skvělý interiérový doplněk. Poznejte blíž výrobu těchto koberců ze 100% vlny.

detail novinky