Inspirujte se

Hledat


Úvodní FAQ Koberce Jak vybrat kvalitní koberec?


Jak vybrat kvalitní koberec?

Přemýšlíte nad koupí nového koberce? Abyste vybrali kvalitní koberec, který splní přesně vaše požadavky, je nutné ujasnit si, kde bude koberec položen a jako ho budeme používat, jakou funkci má plnit a co od něj očekáváte. Přece jen do každé místnosti je třeba vybírat koberec podle jiných kritérií.

Když se podíváte na internet nebo do nějakého obchodu s koberci, zjistíte, že na trhu je opravdu široký výběr, pestrá barevná škála a také značně odlišné ceny. Takže je dost pravděpodobné, že vám chvilku potrvá, než se zorientujete. Zde se dočtete základní požadavky, které byste při výběru kvalitního koberce neměli podcenit.

Druh použitého vlákna

Na cenu a kvalitu koberců má vliv zejména druh používaného vlákna a konstrukce samotného vlasu. Mezi levnější se řadí koberce z umělého vlákna, naopak koberce vyrobené z vlny, hedvábí či jiných přírodních materiálů jsou dražší. Co se týče konstrukce vlasu, komfortnější je střižený vlas oproti kobercové smyčce. Kobercová smyčka se zase lépe udržuje, takže je vhodnější do zatěžovaných prostor, jako jsou např. dětské pokoje.

Pomůžou vám symboly

Při rozhodování by vám měli pomoci symboly, které jsou na rubové straně koberce. Uvedené piktogramy vás informují o komfortu užívání, zda je koberec vhodný do domácího prostředí či jakou zátěž snese. Na značkách zjistíte i doplňující vlastnosti koberce (např. zda na koberec můžete postavit kolečkovou židli, zda je vhodné pro místnost s podlahovým vytápěním apod.). V případě, že vybíráte koberec na internetu, všechny tyto náležitosti by měly být u každého koberce uvedeny.

http://www.avanti-koberce.cz/piktogramy[1]

Celoplošný nebo kusový koberec

Na trhu jsou k dostání jak celoplošné koberce, tak i kusové jako doplněk k jiné podlahové krytině. Poslední dobou bývají čím dál více žádanější právě kusové koberce. V tomto ohledu záleží jen na vás, zda chcete do konkrétní místnosti koberec jako hlavní a jedinou podlahovou krytinu, nebo jím jen vylepšit dosavadní interiér s podlahou.

Důležitý je materiál koberce

Na základě materiálu se odvíjí i kvalita koberce a jeho použití v interiéru. Při výběru máte pouze dvě možnosti – buď zvolíte koberec s umělým vlasem, nebo přírodní materiál.

Koberce z umělých vláken

Mezi nejčastěji využívaný umělý materiál patří polyamid (neboli nylon), který disponuje mimořádnou pružností a trvanlivostí. Koberce s umělým vláknem je vhodné volit do zatěžovaných prostor, konkrétně do obývacího nebo dětského pokoje. Dalším, velice oblíbeným materiálem je polypropylen. Ten je oblíbený zejména kvůli své nižší ceně, dobrému odvodu vlhkosti a barevné stálosti.

Shaggy Plus 901-217 fialový

Bytový kusový koberec s vyšším jemným vlasem.

2 808 Kč/ks

(s DPH)

Detail

Shaggy Plus 957 - purple

Bytový kusový koberec s vyšším jemným vlasem.

1 556 Kč/ks

(s DPH)

Detail

Přírodní koberce

Pokud patříte mezi ty, kteří spíše upřednostňují přírodní materiály, pak máte na trhu na výběr z vlny, hedvábí či dalších rostlinných vláken, jako je sisal, mořská tráva, kokos atd. Přírodní koberce jsou ideální jako kusové, které se v moderním interiéru pokládají k dřevěné nebo laminátové podlaze. Obecně lze říci, že kvalitní kusové koberce jsou takovým uměleckým dílem, proto jsou také často k dostání v módních trendech.

Koberce z přírodních materiálů

Mezi nejoblíbenější přírodní materiály patří jednoznačně vlna, která poskytuje koberci jedinečný, přepychový vzhled, přirozenou krásu a přírodní vlastnosti. Vlněné koberce jsou nenáročné na údržbu, dokážou odpuzovat nečistoty a rozlité tekutiny do sebe jen tak nevsáknou.

Na přírodních vláknech je skvělé, že navíc dýchají, takže dokážou absorbovat vlhkost a naopak u suchého vnitřního vzduchu ji předávají do ovzduší. To znamená, že vytvoří příjemné klima, které mimo jiné ocení i alergici.

Koberce z rostlinných vláken

Další možností jsou koberce vyrobené z rostlinného vlákna, které mají teplý a přirozený vzhled, dokážou přijímat i odevzdávat vzdušnou vlhkost. Tyto koberce lze navíc ekologicky likvidovat, takže svým způsobem ušetříte i životní prostředí. Výborné jsou koberce vyrobené ze sisalu, který je velice odolní a dostupný v široké škále barev.

Pokud si stále nevíte rady, jaký koberec by byl ideální do vašeho interiéru, neváhejte se na nás obrátit. Velice rádi vám s výběrem poradíme a vybereme přesně takový koberec, který bude plnit vše jak z praktického, tak i estetického hlediska.

Mohlo by vás zajímat

Byla pro vás tato informace užitečná?

[Přeskočit navigaci]

nevíte si rady s výběrem

Novinky

PVC na filcovém podkladu

21.12.2018

Už žádné studené nohy a hlučný krok. Rozlučte se s chladnou podladou, hlučnými kroky a nerovnostmi. PVC na filcovém podkladu vše vyřeší. Zjistěte víc.

detail novinky

Ručně vyráběné koberce z Indie

30.10.2018

Neobvyklé, kusové, ručně tkané kusové koberce z Indie. Skvělý interiérový doplněk. Poznejte blíž výrobu těchto koberců ze 100% vlny.

detail novinky